2025. január 9., csütörtök

 

MADE IN TOKYO

A Hokusei Co. ceruzagyártó cég közel 75 éve gyárt ceruzákat Tokyo-ban, de történetük ennél jóval régebbre nyúlik vissza. 


Magát a ceruzagyártást a jelenlegi tulajdonos dédnagyapja kezdte el 1909 táján. Azt vallják, hogy nem csupán egy technikai tudást adnak át generációról generációra, hanem magát a "ceruza lelkét", mint egy örökséget adják tovább a leszármazottaknak. Egyetlen dolog mozgatja őket, hogy amíg ceruzát használni fognak, a családnak folytatnia kell ezt a tevékenységet anélkül, hogy a nyereségre gondolnának. Ráadásul ezt a tevékenységet a jövőben is mindenképpen a jelenlegi helyükön, Tokyo belvárosában szeretnék űzni. Ezért is írják rá termékeikre a "Made in Japan" helyett azt, hogy "Made in Tokyo".  Kis cégként pedig több olyan dolgot kell megtenniük, melyet nagy vállalatok nem. Nem a világban fellelhető termékeket szeretnék utánozni, hanem a felhasználó szemszögéből készítik termékeiket, hasznosítják ötleteiket. 
A ceruzák eredetileg környezetbarát eszközök, s azt mondják hogy egy ceruzával kb. 50 km-t lehet írni. (Egy golyóstoll esetében ez 1-1,5 km, egy mechanikus ceruzánál kb. 700 méter.) A normál ceruzák nagy hátránya viszont, hogy folyton hegyezni kell őket és a sok hegyezés miatt sok szemét keletkezik. A sok hegyezés miatt az eredeti írásképessége is elvész, így gyakorlatilag kb. csak a 20%-át tudjuk kihasználni. Ez különösen igaz a lágy akvarell ceruzákra, melyek még jobban törnek, még a hegyezéskor is.
Ebből  a tényből jött az ötlet, hogy a cég egy olyan ceruzát készítsen, amely hegyezés és hulladék keletkezése nélkül használható. Végül egy év gondos fejlesztés után 2023-ban dobták piacra az un. "felnőtt koncepción" alapuló ceruzáikat. 




Első látásra mindössze annyit gondolhat róluk az ember, hogy ezek fa testű mechanikus ceruzák, ami nyilván valamilyen divatot követ, de sokkal több annál. Ebben a ceruzában nem csak az átöröklött technikai tudás, hanem maga a lélek, a "ceruza lelke" is benne foglaltatik.






Az "Adult Watercolor Pencil 3.3" egy akvarell ceruza. A lágy betét miatt egy különleges mechanizmust kellett kifejleszteni, mely nem töri el azt. A betét végének hegyezésekor az akvarell forgácsot nem dobjuk ki, hanem azt vízzel elkeverve akvarell festékként tovább hasznosítjuk, így egyáltalán nincs hulladék (veszteség).



Golyóstollat is készítenek, mely egy régi együttműködésből is fakad. Japán első golyóstollát az OHTO cég készítette, ennek a fa testét a Hokusei Co. készítette. Ez annak idején nagy siker volt, de a fát folyamatosan felváltotta a műanyag, a fa használatát erdőírtási problémaként kezelték. Manapság pedig a műanyagok használatának visszaszorítását propagálják (milyen érdekes a világ!), ezért is döntött ismételten a cég fa testű golyóstollak és mechanikus ceruzák gyártása mellett.
A tabletek korában az iskolákban is csökkenőben van a ceruzák használata, de  -mint vallják- igyekeznek olyan termékeket gyártani, melyek arra késztetik az embert, hogy ceruzát használjon, függetlenül attól, hogy felnőtt, vagy gyerek.

Öröm egy ilyen cég termékeit forgalmazni. Azt hiszem, hogy a ceruza lelke engem is megérintett.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése